שגיא קליין
עורך ראשי

גירסה חדשה: סמסונג משיקה את bada 2.0
סמסונג משיקה רשמית את הגירסה החדשה (2.0) של מערכת ההפעלה הסלולרית שלה - bada. הגירסה החדשה תומכת בין השאר ב-Multi-Tasking, ממשק משופר, HTML5 ומערכת התראות חדשה. המכשיר הראשון שייפעל עם הגירסה צפוי להיחשף בשבוע הבא.

4:37 | 26.8.2011 , שגיא קליין

חברת סמסונג השיקה את הגירסה החדשה (2.0) של מערכת ההפעלה הסלולרית שלה - bada. באדה הוכרזה לראשונה בסוף שנת 2009, כאשר מכשיר המכשיר הראשון המריץ את המערכת - ה-Samsung Wave, נחשף בפברואר 2010 בתערוכת הסלולר העולמית בברצלונה. סמסונג השיקה בעולם את ה-Wave ביוני 2010 ובישראל הוא הושק בספטמבר של אותה שנה. מאז הוכרזה המערכת, סמסונג השיקה כ-7-8 מכשירי באדה, אשר זכו להצלחה בעיקר בשוק האסיתי. בישראל, הושקו סה"כ 2 מכשירי באדה ברשתות פלאפון ו-Orange - ה-Wave המקורי וה-Wave II.

 מתחילת השנה (רבעון ראשון ושני), סמסונג מכרה בעולם למעלה מ-5.5 מיליון מכשירי bada, בהשוואה לכ-3.3 מיליון מכשירי Windows Phone שנמכרו בעולם מתחילת השנה (על ידי כל היצרניות). ב-2010 מכרה סמסונג כ-5 מיליון מכשירים, כך עד כה נמכרו למעלה מ-10.5 מיליון מכשירי באדה. כידוע, סמסונג היא היצרנית היחידה המשווקת מכשירי באדה, מערכת הפעלה פרי פיתוחה של סמסונג, אשר נועדה להביא את בשורת הסמארטפונים להמונים. הסלוגן השיווקי המלווה את הפלטפורמה הוא "Smartphone for Everyone" (סמארטפון לכולם). היא לא זוכה לתשומת לב גדולה במדינות המערב, אך היא בהחלט צועדת קדימה, בלי הרבה רעש.

באדה החדשה מציגה נקודות דימיון חדשות בינה לבין אנדרואיד ו-iOS. המערכת שופרה בצורה משמעותית עבור מפתחים, כך שהם יוכלו לפתח עבור המערכת אפליקציות יותר מתקדמות. השיפורים במערכת והגידול החד בכמויות המכשירים הנמכרים, יעודדו מפתחים לפתח אפליקציות באדה תואמות ולהגדיל את ההשקעה שלהם בה. זוהי הגירסה המהותית השנייה של באדה וסה"כ הגירסה הרביעית שסמסונג משיקה, אחרי 1.2, 1.1 ו-1.0.

השיפורים העיקריים ב-bada 2.0

- תמיכה מלאה ב-Multi-Tasking, לרבות תמיכה באפליקציות VoIP (כמו סקייפ)
- ממשק משופר - עם תבניות ניווט חדשות, בחלקו העליון והתחתון של המסך
- רצועת חיפוש ידידותית באפליקציות
- תמיכה בתקשורת קצרת-טווח NFC (תלוי חומרה)
- תמיכה בזיהוי קולי ופקודות קוליות
- תמיכה ב-WiFi Direct - להעברה ישירה של קבצים בין מכשירים (תלוי חומרה)
- תמיכה במנוע הסאונד OpenAL התומך בסאונד 3D
- אפשרות למפתחים להטמיע פרסומות באפליקציות
- תמיכה בהתראות בדחיפה (Push Notifications), כולל תגית מספרית ופופ-אפ בחלק העליון המסך
- תמיכה מלאה ב-HTML5 ובתקני אינטרנט עדכניים
- אפשרות לפתוח קבצים באפליקציות מוגדרות מראש, על סוג הקובץ (שיוך סוג קובץ לאפליקציה)
- אפשרות להאתמה אישית מסך הנעילה (אנימציוני ואינטראקטיבי)
- תמיכה ב-Flash Lite 4.0 (תאימות מקבילה ל-Flash 10)
- מסך בית חדש ומשופר
- תמיכה במנגנון Text-To-Speech (טקסט לקול) ו-Speech-To-Text (קול לטקסט)
- תמיכה ב-Google Suggest  (הצעות חיפוש בגוגל)

באדה 2.0: מכשירים חדשים ומכשירים קיימים

לא ברור האם סמסונג מתכוונת להציע לבעלי המכשירים הקיימים שדרוג גירסה ל-2.0. במידה ואכן זה ייקרה, ייתכן שגם המשתמשים בישראל ייזכו לקבל את העדכון, בכפוף להחלטת החברה העולמית והמפעילים בישראל. רבים ממשתמשי באדה טוענים כי הגירסה הנוכחית של המערכת מוגבלת מאוד ואיננה עומדת בסטנדרטים של מערכות הפעלה סלולריות מתקדמות כמו אנדרואיד ו-iOS. השדרוג ל-2.0 אולי יוכל להחזיר, אפילו במידה מועטה, את אמון המשתמשים במערכת.

סמסונג מתכוונת להכריז על מכשיר הדגל החדש שלה בזירת הבאדה - ה-Samsung Wave 3, במסגרת תערוכת האלקטרוניקה הבידורית IFA בברלין, אשר תערך בשבוע הראשון של ספטמבר. ה-Wave 3 כנראה יהיה המכשיר הראשון אשר יריץ את הגירסה החדשה של bada, בניסיון להפוך את באדה לפלטפורמה יותר משפיעה ודומיננטית.כתבות נוספות

רשמית: טים קוק נחת בישראל; נפגש עם הנשיא ריבלין
שגיא קליין | 18:51 | 25.2.2015

תערוכת הסלולר העולמית - סיקור מיוחד בפוקט הישר מברצלונה
שגיא קליין | 17:07 | 23.2.2015