שגיא קליין
עורך ראשי

גוגל מפות: מפת ישראל נפתחה לשימוש אפליקציות חיצוניות
חברת גוגל פותחת את מפת ישראל בשירות Google Maps גם לשימוש של אתרים ויישומים חיצוניים, כולל אפליקציות סלולריות. כעת, ניתן לצפות במפת ישראל המלאה, גם באפליקציית פייסבוק לאייפון.

19:52 | 24.9.2011 , שגיא קליין

בימים האחרונים, נפתחה מפת ישראל בשירות Google Maps גם לאתרים ויישומים חיצוניים, כולל אפליקציות סלולריות כמו פייסבוק ו-Foursquare. עד היום, מפת ישראל (עם פירוט הרחובות) לא הופיעה באתרים חיצוניים ובאפליקציות צד שלישי. גוגל מאפשרת לאתרים ולמפתחים להשתמש בפלטפורמת המפות שלה (Google Maps API) כדי להציע שירותי מיקום באמצעות שירות המפות שלה. אך הסכם הרישוי בין גוגל לחברת "מפה", ממנה נרכשו הזכויות למפת ישראל, הוגבל כך שמפת ישראל תוכל להופיע ביישומי ובאתרי גוגל בלבד. כעת, נראה כי הושגה בין החברות הסכמה לגבי השימוש במפת ישראל גם כאשר היא מוטמעת באתרים חיצוניים או באפליקציות סלולריות.

אפליקציית פייסבוק לאייפון עושה שימוש בשירות המפות של גוגל כדי להציג מיקומים של משתמשים ועסקים על גבי מפה. כעת, האפליקציה מסוגלת להציג את מפת ישראל בצורה תקינה עם פירוט של ערי ורחובות ישראל. עד כה, מי שרצה לראות את המפה המפורטת, נאלצת לפתוח אותו באפליקציית המפות של גוגל, אך כעת, ניתן לצפות במיקומים על גבי המפה מתוך האפליקציה הרשמית של פייסבוק, ללא צורך במעבר לאפליקצית המפות של גוגל.

 מדוע זה קורה דווקא עכשיו?

לא ברור מדוע רק עכשיו הגיע הרגע המיוחל. אך כנראה שהסיבה המרכזית לכך היא ההחלטה של גוגל להשיק בישראל את שירות ה- Street View, המאפשר לצפות בתצלומי רחוב. רכבי הצילום של גוגל Street View צפויים להתחיל בנסיעתם בימים אלו, בעיקר בערים גדולות כמו תל-אביב וירושלים ובאתרים תיירותיים פופולרים. מנגד, יש הטוענים כי גוגל עשתה את הצעד הזה לאור החלטת פייסבוק להשיק בישראל את שירות Facebook Places, המאפשר למשתמשי פייסבוק לבצע Check-In למקומות ועסקים בקירבת מקום.

גוגל ממשיכה לשפר את שירות המפות שלה בישראל ואף הוסיפה לאחרונה גם נתוני תנועה כלליים (עומסים) לכבישים מרכזיים בישראל. אך בהשוואה לארה"ב ולמדינות אירופה, שירות Google Maps בישראל הוא עדיין נחות ואינו כולל תכונות רבות, כמו תמיכה במפות תלת-מימד, נתוני תחבורה ציבורית וחשוב מכל - לא ניתן להשתמש במפות כדי לבצע ניווט, מה שנקרא בשפה המקצועית Turn-by-Turn. שירות הניווט של גוגל (הכולל הנחיות קוליות), המכונה Google Maps Navigation, זמין כרגע רק ב-12 מדינות - ארה"ב, קנדה ו-10 מדינות במערב\מרכז אירופה.

גוגל חששה מהשותפות של Navteq?

חברת המיפוי של נוקיה, Navteq, השלימה את מיפוי ישראל וחברות כמו Microsoft, נוקיה ו-Yahoo המשתמשות במפות החברה, צפויות להציע את מפת ישראל בקרוב בשירותי המפות והניווט שלהן. יכול מאוד להיות שהשלמת המפה הישראלית בידי Navteq, האיצה בגוגל לספק שירות מפות מלא, כולל Street View ותמיכה ביישומי צד שלישי, כדי שלא תישאר מאחור.כתבות נוספות

רשמית: טים קוק נחת בישראל; נפגש עם הנשיא ריבלין
שגיא קליין | 18:51 | 25.2.2015

תערוכת הסלולר העולמית - סיקור מיוחד בפוקט הישר מברצלונה
שגיא קליין | 17:07 | 23.2.2015