שגיא קליין
עורך ראשי

פרטנר משלימה את השדרוג ברשת ל-42Mbps; נערכת לדור רביעי
פרטנר משלימה את השדרוג ברשת, אשר תתמוך מעתה במהירות גלישה של עד 42Mbps - ברמה כלל ארצית.

20:09 | 31.12.2012 , שגיא קליין

עם תום שנת 2012, חברת פרטנר השלימה היום את השדרוגים ברשת הסלולר שלה, אשר תתמוך מעתה במהירות גלישה של עד 42Mbps בטכנולוגיית Dual-Carrier HSPA ("דור 3.9"). לקוחות החברה יוכלו להרגיש כבר מהיום שיפור ניכר במהירות הגלישה, לאחר שבמשך תקופה ארוכה, הרשת סיפקה מהירויות נמוכות מאוד. השדרוג בגלישה מצטרף לשדרוג שהחברה ביצעה באיכות השיחה, אשר מאפשר ללקוחות בעלי מכשיר תומך ליהנות משיחות קוליות באיכות גבוהה הרבה יותר ("HD Voice").

פרטנר החליטה לאגד את כל הקידמה הטכנולוגית של הרשת תחת השם השיווקי "Orange ultranet" - בדומה לאופן שפלאפון נוהגת לשווק את הרשת שלה תחת השם השיווקי - "High Speed GSM". פרטנר מנסה לנכס לעצמה מובילות טכנולוגית, לאחר שפלאפון הניפה את הדגל הטכנולוגי במשך תקופה ארוכה. בכל אופן, המהלך של פרטנר יוכל להסיט את השיח בשוק הסלולר ממחיר לטכנולוגיה ולהדגיש את האיכויות שהחברה מציעה ללקוחותיה. נכון להיום, מרבית הצרכנים לא רואים הבדל טכנולוגי בין רשתות הסלולר הפועלות בישראל וכי המהלך של פרטנר אמור לשנות את התפיסה הגנרית הרווחת בשוק.

כל לקוחות פרטנר (כולל מנויי 012 מובייל) יוכלו ליהנות מהמהירות הגבוהה, בהתאם למכשיר שברשותם ולתנאי הרשת. ככל הנראה, גם מנויי המפעילה הוירטואלית YouPhone, אשר מתבססת על הרשת של פרטנר, יוכלו ליהנות ממהירות הגלישה המקסימלית ומאיכות השיחה המשופרת (HD Voice) שמציעה הרשת - בדיוק כמו לקוחות Orange. 

נכון להיום, פרטנר משווקת רק 3 מכשירים שתומכים בקצב הורדה של עד 42Mbps: ה-Galaxy Note II של סמסונג, ה-Windows Phone 8X של HTC והאייפון 5. אך בשוק ניתן למצוא מכשירים נוספים שתומכים במהירות של עד 42Mbps - כדוגמת האייפד מיני, האייפד 3 והאייפד 4 (דגמי הסלולר). פרטנר עדיין לא השיקה מודם סלולרי שתומך במהירות מקסימלית של 42Mbps, אך היא צפויה לעשות זאת בקרוב.

 השדרוג ברשת התבצע בעקבות הסכם שהחברה חתמה בסוף שנת 2010 עם חברת אריקסון, בהיקף של 100 מיליון דולר. השדרוג של אריקסון הוא מה שמאפשר לאנטנות של פרטנר לתמוך במהירויות גבוהות. אך למרות התמיכה המשודרגת, פרטנר הייתה חייבת להגדיל את רוחב הפס שמקבלות את האנטנות שלה, כדי לאפשר ללקוח הסופי לקבל מהירות גלישה גבוהה. לכן, פרטנר חתמה באפריל האחרון על הסכם עם חברת בזק לרכישת שירותי תמסורת - בעלות של 315 מיליון ש"ח (לתקופה של 5 שנים). עד כה, פרטנר השקיעה למעלה מחצי מיליארד ש"ח במהלך והיא צפויה לעלות מחר בקמפיין פרסומי, אשר ידגיש את ההיבט הטכנולוגי.

פרטנר למעשה השלימה גם את ההיערכות להפעלת רשת דור רביעי, בטכנולוגיית LTE. החברה ממתינה כמובן לשר תקשורת חדש, אשר יעניק לה ולמתחרות שלה את התדרים המתאימים הנחוצים להפעלת דור רביעי או לחלופין, יאפשר לה להשתמש בתדר ה-1800MHz הקיים שלה, לטובת דור רביעי. בכל מקרה, רק כאשר ימונה שר תקשורת חדש, התמונה תתבהר וצרכני הסלולר בישראל יוכלו ליהנות ממהירות גלישה של עד 100Mbps (בדור רביעי).

חשוב לציין כי גם רשתות הסלולר של סלקום ופלאפון תומכות במהירויות גלישה של עד 42Mbps, אך בחברות בדר"כ משווקים חבילות גלישה עם מהירות מוגבלת (כמו 4Mbps, 10Mbps או 25Mbps). גם רשת הוט מובייל תומכת במהירות של עד 42Mbps אך היא עדיין נמצאת בשלבי פרישה ולא ניתן להעריך בצורה אמינה את מהירות הגלישה ברשת. כידוע, לקוחות הוט מובייל נודדים לאנטנה של פלאפון באזורים שאין אנטנה של הוט מובייל - בעקבות הסכם נדידה פנים-ארצית שנחתם בין החברות. גם לקוחות הוט מובייל בעצמם ייתקשו לדעת מתי הם מחוברים לאנטנת הוט מובייל או לאנטנה של פלאפון, מכיוון שהמכשיר מציג את שם הרשת "HOT mobile" גם כאשר הוא נודד על אנטנה של פלאפון.

בכל מקרה, השדרוג של פרטנר הוא בשורה אמיתית עבור הצרכנים, שכעת יהנו מתחרות גם בזירה הטכנולוגית ולא רק בזירת המחיר. התחרות בשוק הסלולר לא מביאה עימה רק ירידה דרמטית במחיר אלא גם שיפור באיכות השירות שמקבל הצרכן, לאחר שבמשך שנים, סבל הצרכן ממהירות גלישה נמוכה, יחסית לנהוג בעולם המערבי.כתבות נוספות

רשמית: טים קוק נחת בישראל; נפגש עם הנשיא ריבלין
שגיא קליין | 18:51 | 25.2.2015

תערוכת הסלולר העולמית - סיקור מיוחד בפוקט הישר מברצלונה
שגיא קליין | 17:07 | 23.2.2015