שגיא קליין
עורך ראשי

"שוק" הסלולר: סלקום מוכרת מכשירי iPhone משומשים
חברת סלקום החלה למכור באמצעות אתר החברה מכשירי iPhone משומשים. מאיפה מגיעים האייפונים המשומשים של סלקום? מדוע החברה החליטה למכור מכשירים משומשים? סלקום בתגובה: "אנחנו גאים במהלך שהינו שקוף כלפי הלקוחות"

23:11 | 28.6.2010 , שגיא קליין

בימים האחרונים, חברת סלקום החלה במבצע למכירת מכשירי iPhone משומשים. מכשירים אלו מוצעים למכירה באתר במחיר של 60 ש"ח לחודש (X36 תשלומים) עבור ה-iPhone 3G S 16GB במקום 89 ש"ח לחודש. ככל הנראה מדובר במכשירים שנפתחו והוחזרו על ידי לקוחות שביצעו "ביטול עסקה". החוק בישראל מאפשר ללקוחות שרכשו מכשיר בעסקה טלפונית (מכר מרחוק) לבטל את העסקה בתוך 14 יום, גם אם נעשה שימוש במכשיר.

בסלקום כנראה נתקעו עם מכשירי אייפון רבים שהוחזרו על ידי לקוחות ומכיוון שהחברה לא מציעה ביטוח למכשיר (בשונה מפלאפון ו-orange) או "מחדשת" אייפונים, היא לא מצאה להם שימוש. ברוב המקרים, כאשר מכשיר מבוטח של לקוח אבד, נגנב או נהרס לגמרי ("טוטאלוס"), חברות הסלולר מספקות לו מכשיר מחודש (בדר"כ תמורת השתתפות עצמית) ולא ערכה חדשה.

מכירת מכשירים משומשים: מעשה בלתי מקצועי

לטעמנו, מכירת מכשירים משומשים בצורה מופגנת שכזו (בעמוד הראשי של האתר החברה) בערוצי המכירה המקובלים של החברה, היא בלתי מקצועית ולא הולמת חברה סלולרית גדולה בישראל. גם אם אכן הצטבר מלאי אדיר של מכשירי iPhone משומשים, אנו משוכנעים כי היה עדיף להציע אותו בצורה מוצנעת, דרך סוכני השטח של החברה או באמצעות נציגי רשת דינמיקה - ערוצי מכירה אישיים, בלתי פורמליים ופחות קונבציונאליים. הפרסומים באתר החברה, העושים שימוש בשפה הפרסומית של סלקום, צורמים - ועלולים לפגוע בתדמיתה. שמה של סלקום לצד המונח "משומש" מוסיפים לה תדמית של חברה העוסקת בסחר של מכשירים משומשים. מעבר לכך, החברה הייתה יכולה לאמץ את המכשירים לחיקה ולהעביר אותם לידי עובדי החברה שזקוקים לאייפון או שרוצים לרכוש אחד. מבחינתנו, אין סוף לפתרונות היצירתיים שניתן להעלות, כדי להיפטר מהמלאי הבעייתי. מה שבטוח, מכירה ציבורית של סלקום לקהל הרחב היא בהחלט הפתרון האחרון.

מה ההבדל בין משומש למחודש?

בעולם נהוג למכור מכשירים מחודשים (Refurbished) ולא משומשים (Used). הכוונה היא למכשירים שנעשה בהם שימוש או שהם ניזוקו בצורה זו או אחרת והם עברו תהליך של חידוש, לרבות תיקון, איפוס, החלפה וניקוי. למעשה, החברה שמחדשת את המכשיר לוקחת מכשיר משומש ומביאה אותו מחדש למצב של "מוצר מדף", שראוי למכירה. באופן כללי, מכשיר משומש לעומת מכשיר מחודש, נמכר As-Is (כפי שהוא) ואינו עובר תהליכי חידוש, גם אם הוא שרוט קלות.

הפרסומים מלווים בהבהרות

לזכותה ייאמר, כי החברה נוהגת בשקיפות ומציינת בפרסומים בצורה ברורה כי מדובר במכשיר משומש, תוך שהיא מוסיפה לפרסומים אלו את ההבהרות הנדרשות. באתר סלקום פורסמה הבהרה: "המכשיר עם אחריות יצרן ונעשה בו שימוש לזמן קצר". אולי זה האופן שבה החברה החליטה למכור את המכשירים או בכלל ההחלטה להתעסק עם מכשירים משומשים, כך או כך, יש כאן משהו לא בסדר. בסופו של יום, ההחלטה היא של לקוחות סלקום האם הם מעוניינים לרכוש מכשיר מוזל יותר, שנפתח ונעשה בו שימוש. לא ברור באיזה היקף שימוש מדובר, אך ממידע שהגיע אלינו מדובר במכשירים שפחות או יותר רק האריזה שלהם נפתחה. אנחנו רק יכולים לקוות שסלקום מנקה את המכשירים מכל מידע שנצבר כתוצאה מהשימוש של הלקוח המקורי.

תגובת סלקום

עדכון: מחברת סלקום נמסר בתגובה כי "אנו גאים במהלך שהינו שקוף כלפי הלקוחות שמקבלים את כל המידע בצורה מלאה באתר החברה. הפעילות התקבלה באהדה רבה על ידי הלקוחות שיכולים לאפשר לעצמם לרכוש מכשיר אייפון במחיר מוזל". ככל הנראה, בעקבות פנייתנו - החברה עדכנה בשעות האחרונות את הפרסומים באתר: המילה "משומש" הוגדלה (כנראה כדי לחדד את "השקיפות") והתווסף המשפט "מלאי מוגבל במחיר מיוחד". כמו כן, המחיר עצמו (60 ש"ח לחודש) הוסר מכל הפרסומים וכעת היא מפרסמת "40% הנחה".


כתבות נוספות

רשמית: טים קוק נחת בישראל; נפגש עם הנשיא ריבלין
שגיא קליין | 18:51 | 25.2.2015

תערוכת הסלולר העולמית - סיקור מיוחד בפוקט הישר מברצלונה
שגיא קליין | 17:07 | 23.2.2015