מייקי לוי

ביקורת: Samsung Monte - מכשיר מגע זול, לצעירים
חברת סאני תקשורת, נציגת סמסונג סלולר בישראל, השיקה לפני מספר ימים מכשיר מגע חדש המיועד לצעירים. המכשיר מספק תמיכה אינטגרלית ברשתות החברתיות, לצד רדיו FM, רשתות אלחוטיות (WiFi) ומקלט GPS. כל הפרטים בכתבה המלאה.

2:08 | 18.8.2010 , מייקי לוי

סאני, נציגת סמסונג סלולר בישראל, השיקה ברשתות סלקום, פלאפון ו-orange מכשיר מגע חדש המיועד לצעירים - Samsung Monte. מדובר בניסיון נוסף של החברה להביא את ה-Touch להמונים - עם מפרט בינוני ועיצוב צעיר. בעיקר למי שאוהב מסך מגע - שלא רוצה לשלם עליו הרבה.

עיצוב ותצורה: צעיר ומבריק 

מדובר בטלפון קטן וקל מאד, הנכנס לכיס בקלות רבה. המכשיר פועל באמצעות הממשק הסגור של סמסונג - TouchWiz 2‪.‬0 Plus, שאינו מאפשר התקנה של אפליקציות על גבי המכשיר, בשונה ממערכות אחרות כדוגמת bada, אנדרואיד וסימביאן. גולת הכותרת בעיצוב של המכשיר, זה חלקו האחורי, המציע מראה עגלגל ומבריק, שמזכיר מוצרים אחרים של סמסונג.

יש לו מסך מגע קפסטיבי בגודל של 3‪.‬0inch עם 262 אלף צבעים, המספק תמונה ברורה, אם כי בצפיית וידאו הוא לא הרשים אותנו. תגובת המסך ללחיצות מצויינת בהשוואה למכשירי המגע האחרים של סמסונג (UltraTouch ודומיו). הוא מגיב היטב - במיוחד בכל הקשור לניווט וביצוע פעולות.

המכשיר מציע מקלדת וירטואלית בתצורה נומרית (מספרית, כמו במקשי טלפון רגילים) - ולא בתצורת QWERTY. ככל הנראה, למכשיר אין מקלדת QWERTY בשל גודלו של המסך, למרות שמכשירים אחרים, מקלדת QWERTY מוצעת לכל הפחות, כשהמכשיר במצב אנכי (ברוטציה). יש את אלו שמעדיפים מקלדת נומרית ויש את אלו שמעדיפים מקלדת QWERTY - כך או כך, למשתמשי ה-QWERTY אין ברירה אלא להסתגל למקלדת הנומרית.

הרמקולים הניבו איכות סבירה. למרות שמדובר בעוצמה שמע בינונית, אנחנו ציפינו ליותר מטלפון שמיועד בעיקר לבני נוער, שאוהבים לשמוע מוסיקה. 

ממשק וביצועים: מהיר אך שחור מידי

:

ממשק ה-TouchWiz מהיר מאוד, בהשוואה לכל ממשקי העבר של סמסונג. בנוסף, ישנם Widgets לעידכונים ולהעלאת תמונות לפיקסה, פליקר ועוד. כמו כן, המערכת כוללת אפליקציות ייעודיות לכל הרשתות החברתיות המובילות MySpace ופייסבוק, למעט Twitter. המכשיר גם מציע אפליקציות של יוטיוב, גוגל, גוגל Maps, פלראינגו (הודעות חברתיות מיידיות) וגם מזהה מוסיקה (בדומה ל-TrackID של סוני-אריקסון).

מעבר לאפליקציות החברתיות, הממשק כולו צבוע בשחור, מה שמעניק לו תחושה קודרת, חשוכה ומשעממת. למרות שניתן להחליף את הצבע של הממשק ל"ירוק זית", לא מצאנו בכך נחמה, בעיקר בגלל שגם הירוק לא שיפר לנו את התחושה שקיבלנו מהממשק. אין ספק כי האפשרות לבחור מתוך מגוון רחב של צבעים וערכות נושא הייתה יכולה לשפר את המצב.

למונטה יש דפדפן אינטרנט Dolphin 1‪.‬5 (מבוסס WebKit), המאפשר הצגת אתרים "רגילים" בצורה מלאה ובפורמט HTML. אומנם הדפדפן אינטרנט מאפשר את הגישה לאותם אתרים "רגילים", אך הגלישה עדיין לא נוחה ומהירה מספיק. גם המסך הקטן (יחסית) והעובדה שהמכשיר אינו תומך ב-Multi-Touch - לא שיפרו את המצב. הדפדפן מתקשה בעיקר להציג עמודים גדולים, עמוסים וכבדים. בחיבור סלולרי הגלישה הייתה סבירה ואילו באמצעות WiFi היא הייתה טובה קצת יותר. למרות הכל, הוא מציע יכולות הגדלה (זום) טובות, המפצות במידה מועטה על העדר ה-Multi-Touch.

המצלמה: 3.2 מגה-פיקסל - סבירה ביותר

המונטה מצויד במצלמת 3‪.‬2 מגה פיקסל ללא פוקוס אוטומטי - מצלמה בינונית. הצעירים של שנת 2010 מצפים לאיכות צילום טובה, במיוחד כדי שיוכלו להעלות תמונות לפייסבוק. התמיכה בפייסבוק קיימת, אך המצלמה במכשיר לא מספקת תמונות מספיק ברורות, ככל הנראה זה נובע מחוסר התמיכה בפוקוס אוטומטי והעדשה הפשוטה. המונטה לא מצוייד בפלאש כך שלמכשיר קשה להתמודד עם תמונות אשר צולמו בלילה. לא מעט תמונות שצילמנו יצאו מטושטשות. 

המצלמה של המונטה תומכת בתיוג גיאוגרפי ומאפשרת לסווג את התמונות לפי המקום שבו הן צולמו - תוך שימוש במקלט ה-GPS של המכשיר. צילום הוידיאו גם הוא איכזב אותנו - למרות שאיכות הוידאו היא בסה"כ QVGA. צילום וידיאו בתנאי תאורה קשים (לילה) יניב תוצאות לא טובות, עם זאת צילום וידיאו ביום הניב תוצאות סבירות לחלוטין.

הסוללה: מפתיעה למדי

המונטה מצוייד בסוללה בעלת הספק של 1000mAh. הוא הצליח לעבוד היטב במשך יום שלם, תחת שימוש אינטנסיבי של גלישה באינטרנט וצפיה בסירטונים ביוטיוב ע"ג WiFi ושיחות. במקרה הזה, המונטה הפתיעה אותנו לטובה, עם ביצועי סוללה נאים למדי, בהתחשב בעוצמתה.

קישוריות: כמו שצריך

למכשיר יש תמיכה ב-Bluetooth 2‪.‬1 בנוסף ל-WiFi מסוג B‪/‬G. למונטה גם מקלט רדיו FM סטריאופוני עם RDS ואפשרות להקלטת תכנים מהרדיו. הרדיו כמובן פועל רק עם חיבור האוזניה למכשיר (ניתן גם לשים על ספיקר). יש לו גם יציאות סנטדרטיות - 3.5 מ"מ לאוזניות ו-microUSB להטענה והעברת נתונים למחשב. למכשיר יש כאמור מקלט GPS מובנה, אך מכיוון שאין אפשר ממש להתקין לו אפליקציות חיצוניות - אתם תהיו מוגבלים רק לאפלקציות הניווט שהוטמעו מראש במכשיר, כדוגמת orange GPS (בדר"כ על ידי הרשת הסלולרית).

ערכת המכשיר

בערכה מצורפות אוזניות In ‪-‬ Ear, אשר מספקות איכות שמע מצויינת. כמו בכל מכשיר מצורף לערכה מטען וכבל מיקרו USB למחשב, להעברת נתונים. למכשיר יש זיכרון פנימי של 200 מגה והערכה גם כוללת כרטיס זיכרון microSD של 2GB (ניתן לשדרג לעד 16GB).

עושה את העבודה בתור טלפון לצעירים

אין ספק כי המונטה הוא טלפון המיועד לצעירים, שרוצים מכשיר מגע זול, פשוט עם מצלמה סבירה, רדיו ו-WiFi. למרות שלא מדובר בסמאטפון או במכשיר שמאפשר התקנת אפליקציות, אפשר לפרגן לסמסונג על ההשקעה שהחברה עשתה בהטמעת אפליקציות חשובות ובחיבור שהיא מציעה לרשתות חברתיות. אין ספק כי המונטה הוא אלטרנטיבה חדשה בישראל, בעיקר מבחינת המחיר. מכשיר מגע שונה, שאינו דומה כל כך למכשירי המגע של סמסונג, כדוגמת ה-F480 וה-MagicTouch. המונטה הוא אחיו הגדול ה-MiniTouch ומתחרה בעיקר במכשירים כדוגמת ה- LG Cookie Plus וה-Nokia 5800, שמגיעים עם מפרט דומה.

המכשיר משווק ברשתות סלקום, orange ופלאפון - בצבעים שחור ולבן. לטמענו, הדגם הלבן קצת יותר יוקרתי, אבל זה עניין של טעם.
כתבות נוספות

רשמית: טים קוק נחת בישראל; נפגש עם הנשיא ריבלין
שגיא קליין | 18:51 | 25.2.2015

תערוכת הסלולר העולמית - סיקור מיוחד בפוקט הישר מברצלונה
שגיא קליין | 17:07 | 23.2.2015